Informace čerpám ze života, z internetu a pomocníkem je mi kniha Příroda v ČSSR, vydaná v r.1988
Dle nových nařízení EU č.1924/2006 nelze u bylinek uvádět žádná výživová a zdravotní tvrzení, která neschválila Rada EU. Veškeré informace zde uváděné pocházejí taktéž z tradičních lidových zdrojů (herbáře, bylináře, knihy o bylinkách, rady léčitelů apod.). Pro přesné používání léčivých bylinek na Vaše konkrétní potíže se poraďte se svým lékařem!

čtvrtek 8. ledna 2015

Překyselený organismus - acidóza

Z vlastní zkušenosti:
   V dnešní hektické době je spíše výjimkou ten, komu se vyhnou zdravotní problémy. Nejvíce máme potíže s páteří. Proto je tendence hodně zdravotních problémů házet na jedinou hromadu - vše je od páteře a pak od stresu.
   Co s tím,, když nálezy z CT ještě nejsou jednoznačně na operaci a bolest neustupuje?
   Rada lékařů zní, vydržet, dokud to půjde! (Ono jakýkoliv, i sebemenší operativní zásah tělu na jedné straně sice prospěje, ale na druhé straně zanechává jizvy - nejen ty viditelné. Proto je lépe na rady dbát a počkat až bude hůř.)
   Zkoušíme rehabilitaci, speciální cvičení, různé léky. Vše s větším či menším účinkem. I tak bolesti těla, nechtěné ponocování a následná únava při zvládání dříve lehce zvladatelného docela dost znepříjemňují kvalitu života.
   A pozvolna se přidávají i problémy se zažíváním. Pro jistotu navštívíme pár specialistů. Podstoupíme nebolestivé, však hodně nepříjemné vyšetření. Zjištěné nálezy jsou však adekvátní věku. Specialisté doporučují spíše preventivní či podpůrné medikamenty a ty opět zabírají snad jen zkraje. Takže nálezy vůbec nevysvětlují proč již nemůžeme jíst to, co dříve. Zkoušíme osvědčené recepty, bylinky, méně solit a nakonec totální vyčistění organismu - po tomto se objevuje na pár dnů úleva. Zvolna se vracíme k lehké stravě šťastni, že zmizelo vnitřní napnutí břicha i křeče v žaludku. Polykání je opět snadnější a blíží se k normálu. Znovu s úlevou zažijeme i pocit zapomenutého hladu před jídlem.
   Stačí však nepatrná a nepostřehnutá dietní chyba a jsme zase na začátku. Či spíše na dně.
   Okolí sice závidí štíhlost, ale vůbec nechápe, proč si s nimi nemůžu dát ani hltek vína či piva natož si dát cokoliv smažené. Já zase nechápu, proč jednou bolí tu a pak zase tam, či celé tělo. Proč organismus zareaguje na chlad bolestí. Proč jiní mohou jíst bez omezení a já jen ověřená dietní jídla! (I po nich je mi sice těžko, ale alespoň nenásledují bolestivé křeče.) Ke všemu začínám vnímat divné pachy, které nikdo jiný necítí - něco jako aceton. A navíc sucho či cosi nepříjemného vadí v krku. Pak ještě jemné trnutí v puse a to už až ke rtům - něco jako neviditelný povlak. A to si už fakt začínám připadat jako opravdový hypochondr a sebevědomí má klesající tendenci. Měsíc se vše dá vydržet, ale další a další a další ...!?
   Opakované vyšetření nic nového nenajde, což je na jedné straně dobře, ovšem kde vlastně teda je příčina zmiňovaných problémů?!
   Tak jsem opět začala hledat na internetu. A ejhle, podobné problémy má nejeden z nás!
   Závěr zní překyselení organismu a pomoc nebývale jednoduchá!
  
   Nejdůležitějším bodem je využívat celou kapacitu plic (Při kontrole na neurologii vyšetřující lékař jen tak zběžně konstatoval, že dýchám mělce. Žádná rada, jen zápis. Teprve nyní, s odstupem času, si uvědomuji jak důležité je dýchat správně a do hloubky. Jen takto lze umožnit tělu zbavovat se nejen nečistot, ale i spalovat tuky. Navíc se správným dýcháním časem odstraní i brnění končetin.) Jeden odkaz z mnoha: http://www.coretraining.cz/2012/11/trenink-spravne-dychani-a-core/
   Pak každé sousto řádně rozkousat:  (Copak máme na takové prkotiny čas, když v práci na oběd i s cestou je pouhá půlhodinka? Svačinu zhltnout za chodu a doma zase kolotoč, kdy jídlo je pouhá nutnost k životu a navrch ještě káva, sladkosti - na nervy! Něco jako v klidu ústy potravu rozmělnit?)
A právě sliny tvořící se při kousání jsou důležitou složkou k nastartování správného trávení. Nehledě na to, že větší kousky tvrdé potravy jdou těžko strávit a zaneřáďují střeva!
   Dostatek vhodných nepřeslazených tekutin:  http://www.novinky.cz/zena/zdravi/357908-cukr-je-zlo-zaslouzi-si-pry-extra-dan.html  Není nad čistou pramenitou vodu! Pomocník při překyselení je i vývar z umytých a ve slupce vařených brambor bez klíčků a zelených částí. Asi 2 decilitry bramborového vývaru se pije celý den před každým jídlem. A pak neslazené bylinkové čaje, klidně s čerstvou citronovou šťávou, které je vhodné střídat zhruba po týdnu.
Rozrazilový čaj: 1čajovou lžičku rozrazilu lékařského spařit šálkem vody, nechat pod pokličkou 5-7minut louhovat. Pije se 3x denně půl hodiny před jídlem.

Docela podrobný seznam vhodných potravin vyňatý z:
http://www.medicin.cz/zivotni-styl/jak-se-odkyselit

Strava při odkyselování a k udržení zásaditého prostředí organismu:
1. ráno snídat nejlépe ovoce
2. dostatečný přísun zásaditých a neutrálních potravin: ananas, artyčoky, aspik, bambusové klíčky, banány, borůvky, bramborová polévka, bramborové knedlíky, brambory, brokolice, čerstvé broskve, brynza, bylinkové čaje, camembert, celer, celozrnný chléb, cibule, citrony, cuketa, cukrová kukuřice, zelený čaj, černý nasládlý chléb, černý rybíz, červená řepa, červené zelí, česnek, dietní olej, droždí, dýně, fazolky, fenykl, grahamový chléb, grapefruitový džus, hlávkové zelí, hovězí filet, houby - václavka, hrášek, hrušky, husí prsa, chřest, jablečná šťáva bio, jablečná dřeň, jablečný koláč (kynuté těsto), jablko, jáhly, jogurt, kapusta, kedlubny, Knackerbrott, kondenzované mléko, kroupy, krupice, krůtí maso, kukuřice, kvašená zelenina, květák, kyselá smetana, kyselé zelí, lanýž, ledový salát, lněná semínka, mák, margarín, máslo, meloun, meruňky, neperlivá minerální voda, mirabelky, mléko (1,5 - 3,5% tuku), mrkev, nektrarinky, netučný tvaroh, nudle, okurky syrové i v koprovém a octovém nálevu, ořechy, ostružiny, petržel, polévková zelenina, pomeranče, pomerančový džus, rýže, ředkev, ředkvičky, rajčata, rajčatová šťáva, řeřicha, slepice (pečená i vařená), slunečnicový olej, sojové klíčky, srnčí kýta, šípky, špenát, šťáva ze syrových brambor, švestky, telecí filé a stehno, treska, třešně, tvaroh, ústřice, želatina, žitná mouka (typ 977), žitný chléb
3. Dostatečný přísun tekutin
4. Omezit bílkoviny, cukr, sůl
5. Užívat potravinové doplňky se stopovými prvky
6. Vyhýbat se alkoholu, nikotinu a jiným drogám
7. Co nejčastěji si dopřávat odkyselující koupel
8. Jíst v klidu a důkladně žvýkat
9. Nejíst pozdě večer
10. Dostatek pohybu na čerstvém vzduchu a zhluboka dýchat
11. Jíst málo masa nebo žádné
12. Pravidelně držet půst
13. Pravidelně zařazovat odkyselující a zásadité potravinové doplňky
14. Často jíst brambory
15. Jídlo ochucovat kořením než-li solí
Krize při odkyselovací kůře
I při odkyselování organismu může dojít ke krizi, která může být způsobena tím, že příjem množství užívaných minerálů nestačí k neutralizaci kyselin, v takovém případě je nejlepší užití jednorázové dávky, nejlépe kávová lžička zásadité směsi směsi navíc. Také tím, jak se začnou odpadní látky uvolňovat z těla, staré bolesti se mohou probudit a můžeme začít mít pochybnosti nad touto metodou léčby. Ale je důležité v kůře pokračovat, protože se velmi rychle dostaví úleva a přebytečné kyseliny se zneutralizují a hned na to odstraní z těla ven. Pokud si zvykneme na zásaditou stravu, tyto krize se mohou čas od času projevit, může to trvat 1-2 roky, než se zásobárna škodlivého odpadu v tkáních odstraní, ale tyto intervaly se budou postupně prodlužovat a pokaždé se po takové krizi budeme cítit ještě líp. Jednou se tyto zásobárny vyprázdní a krize ustanou.

Ještě také tabulka, z které je patrné, že každý si musíme najít ty své potraviny. Nejideálnější je pestrá strava a hlavně jíst pravidelně a s mírou. http://zelenylistek.cz/detoxikace/ph-potravin/
Přeji všem i sobě silnou vůli a hlavně vydržet!

Téměř měsíc si hlídám hluboké dýchání, řádně vychutnávám kousáním každé sousto, hlavní složkou jídla jsou brambory a hodně tekutin, včetně žaludečních čajů - každý den volím jinou bylinku a hlavně, co nejčastěji popíjím vodu z vařených brambor ve slupce. A  můžu říct zlepšení o 90%. Takže zvolna přecházím na běžnou stravu. Ale závěr zatím nečiním a počkám na jaro. (Jaro a podzim bývá vždy kritický)
Pokračuji skoro po půl roce. Až na malé výkyvy, které byly způsobeny větším množstvím nevhodné stravy, musím s radostí konstatovat, že už zase žiji! Konečně nepřežívám jako ještě v prosinci minulého roku, kdy jsem už přestala doufat ve zlepšení a připadala si jako obyčejný hypochondr.
Je pravda, že stále nemůžu hodně pepřené jídla, uzeniny si beru jen ,,na chuť" a jinak vařím pouze domácí stravu, což se dá bez problému zvládnout. Vždyť se mi dokonce vrací i ztracená síla - opět zvládám i těžší práce. Sice si stále musím hlídat určitou normu, to znamená nepřeceňovat možnosti a v poledne si dát po obědě krátký odpočinek a také minimálně 2x do týdne cvičit a hlavně střídat zátěže.
Ale neberu již žádné léky! V případě dietní chyby je mou první pomocí VINCENTKA nebo ŠARATICE. Pak mírná dietka, hodně čaje a do 24 hodin je po problému.

středa 7. ledna 2015

Lilek brambor, též brambor obecný či brambor hlíznatý

(Solanum tuberosum), čeleď lilkovité, 60-150cm, VI-VIII

Brambora je jedna z nejdůležitějších pěstovaných plodin. S výjimkou jedlých hlíz je celá rostlina jedovatá. A právě hlízy ochránily počátkem 19 století Evropu od hladomoru. Obsahují: Nejvýraznější složkou je voda a škrob, dále pak bílkoviny, polysacharidy a do značné míry i tuky. I syrová slupka obsahuje chakonin nebo solanin a může být ve velkém zkonzumovaném množství jedovatá. Britští vědci označili brambory, které mnozí současní odborníci posuzovali za jednu z nejškodlivějších potravin, jako produkt nejbohatší na vitamíny! Rozsáhlé studie vedly k těmto závěrům: Brambory jsou mnohem užitečnější než zelí, banány nebo ořechy, které jsou usilovně upřednostňovány propagátory zdravých životních stylů. Pravidelná konzumace brambor (zejména ve vařené formě) normalizuje mnoho funkcí organismu. Nejužitečnější jsou brambory ve slupce. Obsahují 5 krát více vlákniny než banán, obrovské množství vitaminu C a také důležitý prvek selen, kterého je v bramborách více, než v ořechách a semínkách. Obecně lze brambory charakterizovat jako komplex vitamínů a stopových prvků v kombinaci pro člověka nejvyváženější. Brambory a výrobky z nich tvoří nejen u nás podstatnou část kalorického příjmu. Jedním z nejznámějším receptem jsou bramboráky: Syrové brambory oškrábeme, omyjeme a nastrouháme. Vodu částečně slijeme. Ochutíme solí a pepřem. Přidáme na 1kg 2 vejce, majoránku, česnek, podle potřeby mouku a asi 1 dcl mléka, aby těsto nebylo tuhé. Do tuku rozpáleného na pánvi klademe lžíci připravené bramborové směsi, kterou rozetřeme na placky a osmažíme po obou stranách dozlatova. Bochánky ze včerejších brambor: 4-5vařených brambor nastrouháme, přidáme 600g hladké mouky, 200ml vody, sůl, droždí. Vypracované těsto necháme vykynout a z těsta pak tvoříme bochánky jako dlaň. Můžeme posypat kmínem či semínky dýně ...Dáváme na plech jako koláče a ještě nožem naznačíme půlení. Pečeme při 190°C asi 15 minut a horké potíráme mlékem.
Brambory pomáhají i při léčbě překyseleného žaludku. Stačí uvařit několik umytých brambor bez klíčků a zazelenání ve slupce. Asi 2dl bramborového vývaru se pije celý den před každým jídlem. Při suchém kašli se horké vařené brambory ve slupce zabalí do utěrky a přiloží na hrudník, kde se přikryté dekou nechají působit 1/2 hodiny. Při potížích s dýchacími cestami zkuste napářku nad vařenými bramborami. Bramborové pyré se doporučuje při gastritidě, žaludeční neuróze, podrážděném žaludku a celkově při žaludečních těžkostech. Syrové nastrouhané brambory smíchané s olejem a přikládají na postižená místa jako obklad na omrzliny a popáleniny. 
Čerstvá bramborová šťáva  je plná vitamínů A, C, B a dále také obsahuje fosfor, vápník, železo, draslík, zeaxantin, vlákniny, a bílkoviny a lze ji použít jako vynikající protizánětlivý nápoj. Velmi dobře funguje při artritidě a u mnoha dalších forem zánětlivých bolestí, zejména však bolestí kloubů a bolestí zad. Bramborová šťáva zvýší krevní oběh ve všech částech Vašeho těla. Je zásaditá a zabraňuje nemocem jako jsou kardiovaskulární choroby a dokonce pomáhá předcházet rakovině. Je také vynikající na ekzémy a akné - pomáhá uklidnit kůži, pomáhá při hubnutí - vypijte jeden šálek bramborové šťávy ráno, ještě před snídaní a potom večer 2-3 hodiny před tím, než půjdete spát. Sama o sobě nemá skoro žádnou chuť a tak ji můžete namíchat s jinými šťávami, například ideální je mrkvová nebo dokonce i bylinky jako je kopřiva, šalvěj. Pokud musíte sladit, přidejte například trochu medu.
Bramborová šťáva je alkalická a tak je ideální pro zklidnění trávícího traktu, léčení poruch trávení a při přebytku kyselin v těle. Také je vynikající při hojení podrážděných střev a neméně pomáhá při hojení žaludečních vředů. Je to zázračný produkt nejen pro gastrointestinální trakt. ale také odplavuje z těla kyselinu močovou, zabraňuje tvorbě vápenatých kamenů v močových cestách a snižuje mimo jiné i hladinu cholesterolu. Je to vlastně levná varianta pro detoxikaci těla. V Japonsku a na dalších místech na světě se používala k léčbě hepatitidy a tato léčba měla dobré výsledky. Dále je dobrá pro léčbu pankreatitidy a při onemocnění ledvin a taktéž je vhodná pro lidi, kteří mají cukrovku a vysoký krevní tlak i jako podpůrný prostředek k léčbě nádorů a rakoviny - červené a fialové brambory obsahují velké množství antokyanů a ten zastavuje růst rakovinných buněk. Žluté a oranžové brambory obsahují velké množství zeaxanthinu, který je důležitý pro zrak.
Vždy používejte zralé brambory, bez černých skvrn, bez zelených ploch - tyto oblasti obsahují toxiny
Lidové názvy: Zemáky, zemská jablka, zemská japka, zemní jablko, erteple, arteple, kobzole, kobzol či kobzola (Lašsko, Valašsko),  jablóška, jablóško, jabluško, krumple (Drahansko), grule, bandury, grumbíry ...