(Pyrethrum parthenium), čeleď hvězdnicovité (složnokvěté), až 100cm, VI-IX
Roste v okolí lidských sídel, kde zplanila. Je velice zdobná rostlina, jejíž žlutobílé květy z dálky připomínají heřmánek, snad proto je odedávna pěstovaná v zahradách, zejména v teplejších oblastech. Můžeme ji ovšem uchovávat i jako trvalku v květináči, který na zimu přemístíme domů. Obsahuje vonné silice s pinenem a bornylacetátem, seskviterpenové laktony (parthenolid, chrysanhemonin), deriváty acetylénu, pyrethrin, třísloviny a další látky. Sbírá se kvetoucí nať. Účinky: Působí proti horečce, rozšiřuje cévy, snižuje bolest, podporuje žaludeční aktivitu, působí protirevmaticky a hlavně proti migrénám. Protizánětlivý účinek působí také v celém zažívacím traktu, tinktura je vhodná i např. jako lék zánětů v oblasti střev, které zároveň i čistí a ničí nežádoucí mikroorganismy. Také se doporučuje i k brždění zánětlivých procesů v kloubech (artróza). Dále působí slabě projímavě a používá se při menstruačních bolestech či v šestinedělí. Při pravidelném podávání dokáže zregenerovat nepravidelný menstruační cyklus, odstranit menstruační křeče, ale i nepříjemné psychické příznaky doprovázející premenstruační syndrom a období klimakteria. V šestinedělí napomáhá rekonstrukci dělohy, ale jenom když se z jakéhokoli důvodu nekojí, protože miminkům v mléce nechutná. Dětem můžeme podávat při podezření na hlísty a škrkavky, bezpečně je vypuzuje. Pozor: Výtažek z kopretiny řimbaby nesmí užívat těhotné ženy (působí na dělohu) a také řimbabu neužíváme spolu s preparáty na ředění krve. U citlivých jedinců může vyvolat tvorbu vyrážky na ústech při přímé konzumaci. Dále jsou jako nežádoucí účinky uváděny suchý a bolestivý jazyk, ztráta chuti, nepříjemná hořkost v ústech, bolesti břicha, průjem, nevolnost a zvracení. Nálev: 2 kávové lžičky zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat, 2-3x denně šálek. Tinktura: Květy zalijeme lihem 40 % (vodkou), necháme 14 dní vyluhovat, každý den protřepeme, poté slijeme do skleniček. Při nástupu migrény každých čtvrt hodiny 5-10 kapek, poté udržovací dávka 10-15 kapek 3x denně po dobu 3 měsíců. Odvar: 2 polévkové lžíce zalijeme 1/2 l studené vody, necháme vařit 2 minuty, 10 minut vyluhovat. Používáme zevně, ke kloktání, výplachům, obkladům. Obklad: Čerstvou nať (listy, květy) krátce osmažíme na olivovém oleji (jenom prohřejeme), přikládáme teplé na bolavé klouby postižené revmatismem nebo artritidou. Čerstvý list na migrény: Denně sníme jeden čerstvý list, nejlépe jako sendvič uprostřed chleba s máslem, protože může v ústech způsobit puchýřky. Měli bychom papat alespoň 3 měsíce bez přerušení. (v případě prevence 1 list denně, při samotné léčbě maximálně 5 listů denně). Čerstvého listu lze použít i při zánětu středního ucha (list se jednoduše vsune do ucha).
Lidové názvy: Chlebníček, marunka, maruňka, matečník, matroška
Informace čerpám ze života, z internetu a pomocníkem je mi kniha Příroda v ČSSR, vydaná v r.1988
Dle nových nařízení EU č.1924/2006 nelze u bylinek uvádět žádná výživová a zdravotní tvrzení, která neschválila Rada EU. Veškeré informace zde uváděné pocházejí taktéž z tradičních lidových zdrojů (herbáře, bylináře, knihy o bylinkách, rady léčitelů apod.). Pro přesné používání léčivých bylinek na Vaše konkrétní potíže se poraďte se svým lékařem!
Dle nových nařízení EU č.1924/2006 nelze u bylinek uvádět žádná výživová a zdravotní tvrzení, která neschválila Rada EU. Veškeré informace zde uváděné pocházejí taktéž z tradičních lidových zdrojů (herbáře, bylináře, knihy o bylinkách, rady léčitelů apod.). Pro přesné používání léčivých bylinek na Vaše konkrétní potíže se poraďte se svým lékařem!
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Je důležité poznat i symptomy zmíněných škrkavek, více ve článku zde: http://www.cmcpraha.cz/cs-CZ/novinky/pozor-na-skrkavky
OdpovědětVymazatS tím plně souhlasím
OdpovědětVymazatDík za doplňující komentík