Informace čerpám ze života, z internetu a pomocníkem je mi kniha Příroda v ČSSR, vydaná v r.1988
Dle nových nařízení EU č.1924/2006 nelze u bylinek uvádět žádná výživová a zdravotní tvrzení, která neschválila Rada EU. Veškeré informace zde uváděné pocházejí taktéž z tradičních lidových zdrojů (herbáře, bylináře, knihy o bylinkách, rady léčitelů apod.). Pro přesné používání léčivých bylinek na Vaše konkrétní potíže se poraďte se svým lékařem!

pondělí 11. srpna 2014

Peťour malokvětý (peťour maloúborný)

(Galinsoga parviflora), čeleď hvězdnicovité (složnokvěté), 10-70cm, V-X
Jednoletá bylina, co hojně roste na poli, v zahradách, podél cest, hlavně v okolí lidských sídlišť. Sbírá se kvetoucí nať. Obsahuje bílkoviny, flavonoidy, trochu silice, pryskyřičné látky, saponiny, vitamín C a další látky. Účinky:  Zpevňuje dásně postižené paradentózou, zvyšuje laktaci, působí desinfekčně, snižuje horečku a krevní tlak, zevně použitá léčí ekzémy a kožní
záněty. Použití: Podává se ve formě odvaru, nálevu, tinktury nebo i čerstvé šťávy. Při paradentóze se rostlina žvýká, koupele se osvědčily při lupence, ekzémech, při nedokrvování dolních končetin, na bércové vředy i na špatně se hojící rány, obklady z čerstvých rostlin působí příznivě při bolestech kloubů. Pozor: Neměly by jej užívat těhotné ženy (působí na dělohu), naopak je prospěšný pro ženy kojící.  Pro vysoký obsah bílkovin a málo hrubých vláken může sloužit jako vydatná šťavnatá píce pro užitková zvířata.

Žádné komentáře:

Okomentovat