Informace čerpám ze života, z internetu a pomocníkem je mi kniha Příroda v ČSSR, vydaná v r.1988
Dle nových nařízení EU č.1924/2006 nelze u bylinek uvádět žádná výživová a zdravotní tvrzení, která neschválila Rada EU. Veškeré informace zde uváděné pocházejí taktéž z tradičních lidových zdrojů (herbáře, bylináře, knihy o bylinkách, rady léčitelů apod.). Pro přesné používání léčivých bylinek na Vaše konkrétní potíže se poraďte se svým lékařem!

středa 28. května 2014

Libeček lékařský

(Levisticum officinale), čeleď miříkovité (okoličnaté), 100-250cm, VI-VII

Pěstován na zahrádkách, místy i zplaněl. Sběr: Oddenek s kořeny na podzim druhého až třetího roku, po omytí se suší ve stínu do 40 °C Lze sbírat i list. Obsahuje: Silice s ftalidy, terpinolem, karvakrolem a dalšími složkami, a dále kumariny, pryskyřice, cukry aj Použití: Působí silně močopudně, zvyšuje vylučování solí, pomáhá při zánětech dolních cest močových, napomáhá rozdrobení močových kaménků, rozpouští hleny, povzbuzuje vylučování trávicích šťáv a žluči, příznivě působí při nepravidelné menstruaci a mírní bolesti při nadýmání. Nať ve formě koupelí se užívá při revmatismu, dně nebo jiných zánětlivých onemocněních kloubů. Semeno libečku se užívá jako prostředek celkově posilující organizmus. Libeček se nemá dlouhodobě užívat. Ani krátkodobě by jej neměli užívat lidé se závažnými poruchami ledvin a těhotné, či kojící matky.
Libeček se podává nejčastěji ve formě nálevu, kterého se pijí 2 až 3 šálky denně. Koupel v odvaru z natě by měla trvat asi 15 minut. Semena je možno užívat rozdrcená v syrovém stavu (berou se 2x denně po hlavním jídle na špičku kulatého nože) nebo ve formě nálevu (1 čajová lžička drceného semene se přelije sklenicí vařící vody, luhuje se 10 minut, poté se přecedí a pije se opět po hlavním jídle). V kuchyni se užívá jako koření do omáček, polévek, k masům, do salátů. Plody do nakládané zeleniny i některých druhů pečiva. Oddenky lze kandovat.
Lidové názvy: Magi, zelené koření

Žádné komentáře:

Okomentovat