Oddenek obsahuje silici, hořčiny, sliz, třísloviny, petasin, isopetasol, inulin, fenol, cholin, sloučeniny síry, kyselinu angelikovou a minerální soli, v květech je navíc přítomna kyselina tanová a dextrin.

Účinky oddenku jsou protikřečové, zejména při chorobách dýchacích cest, ale i při křečích žaludku, močového ústrojí či žlučníku, výrazně utišuje kašel, osvědčil se při astmatu, dně, reguluje látkovou výměnu, působí protirevmaticky, močopudně a proti zácpě.
Čerstvé, naklepané listy se užívají jako obklady na odřeniny či při výronu kloubu, proti střevním parazitům (hlístům). Devětsil nemá nežádoucí vedlejší účinky, proto je vhodný i pro děti.
Čaj - 1 lžička na šálek vody, 3x denně.
Čajová směs proti žaludečním křečím: Smícháme stejné díly kořene devětsilu, natě heřmánku a máty. Dvě lžíce směsi dáme do 1/2 1 vody a pomalu ohříváme až k varu, potom přikryjeme a necháme vychladnout. Scedíme a přidáme lžičku vlaštovičníkové tinktury. Pijeme po částech v průběhu 2-3 hodin. Tento čaj pomáhá také při onemocněních jater a při žaludečních potížích žen souvisejících s počátkem těhotenství.
Prášek lze podávat i s vínem či s medem či ovesnými vločkami např. při kašli, horečkách nebo při potížích s močením. Droga bohužel nepříjemně páchne, takže její užití může vyvolat nevolnost, proto se přidává raději do směsí. Nedoporučuje se užívat dlouhodobě.
Lidové názvy: Lopuch, koňské kopyto
No vida, když jsme se jako malí při dešti schovávali pod listy lopouchu, tak jsme netušili, že ten deštník je léčivý. :-)
OdpovědětVymazatA což teprve, když v létě na hřibech přepadne průtrž, to pak není lepšího deštníku a vůbec nevadí, že není zavírací
OdpovědětVymazat