Informace čerpám ze života, z internetu a pomocníkem je mi kniha Příroda v ČSSR, vydaná v r.1988
Dle nových nařízení EU č.1924/2006 nelze u bylinek uvádět žádná výživová a zdravotní tvrzení, která neschválila Rada EU. Veškeré informace zde uváděné pocházejí taktéž z tradičních lidových zdrojů (herbáře, bylináře, knihy o bylinkách, rady léčitelů apod.). Pro přesné používání léčivých bylinek na Vaše konkrétní potíže se poraďte se svým lékařem!

úterý 8. června 2021

Jahodník trávnice

(Fragaria viridis), 5 – 20 cm, V - VI, čeleď růžovité
Roste na slunných či mírně zastíněných místech - na lesních pastvinách, na výsluních křovinatých stráních nebo na travnatých porostech. Snáší i silnější výkyvy teplot. Často bývá zaměňován s jahodníkem obecným, od kterého se liší svým drobnějším vzrůstem a nápadně malým prostředním zubem na středním lístku. Všechny druhy jahod poskytují dobré jedlé plody. Kulturní formy jahodníků jsou převážně kříženci amerických druhů a to jahodníku čilského (Fragaria chiloënsis a jahodníku viřžinského (Fragaria virginiana Duch). Z farmaceutického hlediska je jahodník trávnice bohužel bezcenný. Ovšem má výborné čerstvé ovoce, vhodné i na sirupy. Problém je, že jahody jsou tužší, alespoň z jedné strany zelenavé a plod se těžko odděluje od češule.
Lidové názvy: Travnice

Žádné komentáře:

Okomentovat

O mně

Moje fotka
Obyčejná odrostlá děvčica všestranných zájmů, co si nejen ráda hraje se slůvky, ale chce proniknout i do hloubky problémů. Takový vesnický samouk, který i pomocí fota zachycuje prchavé okamžiky. Vždyť učíme se celý život a na věku nezáleží ...