Roste nejraději na teplých, slunných a chráněných stanovištích a je pěstována jako léčivka. Obsahuje zejména silici s thujonem, salviolem, cineolem, kafrem, borneolem, dále katechinové třísloviny, pseudotřísloviny - organické kyseliny (např. kyselina kávová), triterpenoidy, hořčinu carnosol,, diterpenové hořčiny abietanového typu, lakton, salvin, který má fytoncidní účinky, saponiny, pryskyřice, vitamíny řady B a látky podobné ženskému hormonu estrogenu. . Z těchto látek je právě thujon asi tou nejnebezpečnější, protože je jedovatý, proto není vhodná k dlouhodobější léčbě.
Čaj na uhrovitost připravený jako zápar: Navlhčená lžíce směsi stejných dílů šalvěje, pelyňku, máty peprné a macešky rolní spaříme, 15min. luhovat za občasného promíchání, scedíme a přikládáme na postižená místa.
Proti šedinám: Dvě lžíce sušené šalvěje zalijte horkou vodou. Po několika minutách čaj sceďte a nechte ho vychladnout na pokojovou teplotu. Jakmile bude teplota optimální, vmíchejte do tekutiny ¼ šálku jablečného octa. Tím je vaše práce u konce. Šalvějovým prostředkem si oplachujte vlasy vždy po běžném mytí. Zápachu octa se bát nemusíte, jakmile hřívu vysušíte, nebude po něm ani památky! Pravidelné opakování přírodní kúry přinese výsledky, o kterých se vám ani nesnilo.
Lidové názvy: Babské ucho, koníčky, smrtky
Žádné komentáře:
Okomentovat